ahTutor.com

Assignment Help Tutor

Get your Question Solved Now!!

×

A production run of toothpaste requires a fixed cost of $100,000. The variable cost per unit is...

0 votes
Introduction: quantitative methods
                        
More Details: A production run of toothpaste requires a fixed cost of $100,000. The variable cost per unit is $3.00. If 50,000 units of toothpaste will be sold during the next
            month, what sale price must be chosen in order to break even at the end of the month?
asked 6 months ago by anonymous

Please log in or register to answer this question.

0 Answers

Related questions